Sınavsız Psikoteknik Belgesi

Sınavsız Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik belgesi sınavsız ve sınavlı olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Sınavlı alınan psikoteknik belgesi için ticari araç sürücü adayları önce 4 gün konu üzerine eğitim alarak sonrasında sınava girmektedirler.
Bu sınavda psikomotor becerilerine ve psikolojik becerilerine bakılmaktadır. Test sonucuna göre oluşturulan rapor en fazla bir hafta içinde adaylara gönderilmektedir.

Sınavsız olarak bu belgeyi alma hakkı ise sadece 66 yaşını geçmiş kişilere tanınmış bir haktır.

Firmamız, Kayseri içerisinde en fazla test ve simülatör makinesini elinde bulunduran Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış psikoteknik merkezi olmak ile birlikte Kayseri içerisinde psikoteknik belgesini en hızlı veren kurum olma unvanını da taşımaktadır.

Psikoteknik Zorunluluğu

Türkiye’de kazaların artışı ve bunun sonucunda artan ölüm oranları ile 31 Aralık 2020 tarihinde psikoteknik belgeleri ticari sürücüler, yolcu ve mal taşıması yapan şoförler için zorunlu hale getirildi. İnsanlardan kaynaklanan trafik kazalarını en aza indirmek amacı taşıyan bu zorunluluk ile sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçecek bir psikoteknik sınavının sonunda başarılı olanlar belgeyi almaya hak kazanıyor. 

Ülkemizde 2010 ile 2020 yılları arasında 12 milyonu aşkın trafik kazasının meydana gelmesi ve bu kazalardaki ölüm oranlarının giderek artmasından kaynaklanan bu zorunluluk da 66 yaşından küçük kişiler için yürürlüğe girmiştir. Ticari araç sürücüleri bu belgeyi almak zorundadır. Bu belgenin zorunlu hale getirilmesi ile kaza oranlarında azalma olması hedeflenmektedir.

Psikoteknik Eğitimi

Psikoteknik belgesi almak için girilen psikoteknik testinde sürücülerin fiziksel becerilerinin yanında mental sağlıkları da kontrol edilmektedir.

Bu durum ise özellikle ilk defa psikoteknik sınavına girecek kişiler için heyecan verici olabilmektedir. Heyecan ve kaygı durumları sınav esnasında gösterilecek başarıda etkili olabilmektedir.

Bu gibi durumlardan korunmak ve testte elde edilecek başarıyı gölgelemesini engellemek adına psikoteknik merkezlerinde psikoteknik sınavı eğitimleri verilebilmektedir. Bu eğitimlerde hem sürücünün bilgileri tazelenmekte hem de sürücünün sınav sırasında yapma potansiyeli olan kaygı azaltılmaktadır. Bu sayede ticari araç sürücülerinin sınavdan başarılı sonuç alma olasılıkları da artış göstermektedir.