Psikoteknik Sınavı

PSİKOTEKNİK SINAVI

Psikoteknik sınavı sırasında öncelikle bilgisayar tarafından desteklenen psikoteknik değerlendirme uygulama eğitimleri verilmekte ve sonrasında psikoteknik değerlendirme için kullanılan test sistemleri, psikoteknik belgesi almak isteyen adaya kurum tarafından uygulanmaktadır.

Bu uygulamaların sonucunda eğer aday psikoteknik belgesi almaya yeterli görülürse sınavı geçer ve belgeyi almaya hak kazanır.

Psikoteknik sınavı yazılı bir sınav ya da bir test değildir. Psikoteknik sınavı sırasında sürücü adayının güvenli biçimde araç kullanmasına yardımcı olan psikomotor ve zihinsel yetenek düzeyleri ölçülmektedir.

Bu ölçüm, bilgisayar tarafından desteklenen bazı testler aracılığı ile yapılmaktadır.

Bu test, dokunmatik ekranı bulunan, etkileşim pedalları ve düğmeleri var olan bir simülasyon testidir.


PSİKOTEKNİK EĞİTİMİNİN ÖZELLİKLERİ
 

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ölçüm sistemine göre psikoteknik değerlendirme eğitiminin özellikleri şu şekilde olmalıdır;

Bilgisayar destekli psiko-teknik değerlendirme uygulama eğitimleri, psiko-teknik değerlendirme amaçlı kullanılan test sistemlerini geliştiren kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Ancak, aşağıda temel özellikleri belirtilen eğitim programına ait müfredat ve eğitim yapısının alan ile ilgili meslek kuruluşunca onaylanmış olması gereklidir.

a) Sürücünün bu cetvelde sayılan her bir yeteneğini ölçmeye yönelik geliştirilen bilgisayar destekli test sistemlerinin kullanılması ve uygulanması,

b) Herbir test sonucu elde edilen bulguların belirlenmiş normalara göre değerlendirilmesi.


PSİKOTEKNİK FİYATLARI 2021

Psikoteknik belgesi fiyatı kuruluşlar kendi belirlemektedir.

Bu sebeple her kurum içerisinde psikoteknik fiyatları politikası değişkenlik gösterir. Bunun yanında İl Sağlık Müdürlükleri her il için belli bir taban ücreti belirlemektedir. Hiçbir psikoteknik değerlendirme merkezi, psikoteknik belgesi verirken bu fiyatın altına inenememektedir. 

Psikoteknik belgesi alınırken bazı kurumlar test aşamasında adaylardan belirli bir ücret almaktadır. Bu sebeple psikoteknik belgesi almak adına başvuru yaptığınız andan itibaren belli başlı ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Eğer psikoteknik belgesi almaktan vazgeçip ücret iadesi talebinde bulunmak isterseniz herhangi bir sınava girmemiş olma yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Eğer herhangi bir teste girdiyseniz ve testlerden kaldıysanız masraflar iade edilmemektedir. Bu hak size sunulmaz.
 

PSİKOTEKNİK BELGESİ OLMAYAN SÜRÜCÜ NE KADAR CEZA ÖDER
 

Son zamanlarda artan trafik kazalarının önüne geçmek istediği için genelge yayınlayan İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2021 itibari ile psikoteknik belgesi olmayan sürücülere 1.180 TL cezai işlem uygulayacağını açıklamıştır.

Psikoteknik belgesi için 170 ile 220 arasında değişen fiyatlardan söz etmek de mümkündür. Bular dışında ayrıca 50 TL gibi bir psikiyatri muayenesi ile birlikte psikoteknik belgesi size en fazla 250 TL maliyet çıkabilir.

Psikoteknik belgesi de SRC veya ehliyet gibi olması gerekenlerden biridir.
Bunun sebebi ise oluşabilecek kazada ticari araç sürücüsünün psikoteknik belgesi yoksa, sigorta kasko eksik belgeden dolayı hasar ödememektedir.
 

PSİKOTEKNİK BELGESİNE AYRI BİR ÜCRET ÖDENİR Mİ?

Psikoteknik testini geçebilen sürücüler ayrıca bir psikiyatrist tarafından muayene edilmelidir.

Bu masraflar belirtilen ücretlerin dışında tutulmaktadır.

Fakat devlet hastanelerindeki psikiyatristlerin onayları ücretsizdir.

Psikoteknik ücreti bu şekilde tamamlanır.

Psikoteknik testler ve dokümantasyon maliyetlerinin toplam brüt fiyat üzerinden değerlendirilmektedir.
2021’de ücretler tavan fiyatın sadece %30 üzerine çıkabilmektedir.
Belgeler sebebi ile para isteyen kurumlar, ilk ödemenizi yaptığınızda bunu size söylemeli ve belge artı test ücretini size bildirmelidir.