Psikoteknik Belgesi Yenileme

PSİKOTEKNİK BELGESİ YENİLEME

Trafik algı ve motor yetenekleri bir ömrü boyunca aynı kalmayacaktır. Bu sebeple psikoteknik belgesi yenileme işlemlerinin 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Psikoteknik belgesi yenilemesi, aynı ilk kez aldığı gibi gerekli simülatör testlerine girilmesi gerçekleşmektedir. Birebir aynı testleri geçerek, motor yetenekler, psikolojik durum ve saldırganlık potansiyeli, belgeyi alacağınız kurumdaki alanında uzman psikologlar tarafından yeniden gözlemlenecek; yeterliliğinizin olması halinde psikoteknik belgesi yenileme işleminiz tamamlanacaktır.

Her 5 senede bir yenilenmesi gereken psikoteknik yenileme eğitimleri, aynı simülatör incelemesiyle gerçekleştirilmediği gibi her defasında trafik şartlarının ve değişen teknolojinin durumu da göz önünde tutularak yenilenmektedir. Ticari araç şoförleri, sürekli aynı teste tabi tutulmamaktadır. Bu şoförler sistematik biçimde farklı eğitim sistemleriyle ve simülatör programlarıyla psikoteknik testlere girmeleri gerekmektedir.

Firmamız, Kayseri içerisinde en fazla test ve simülatör makinesini elinde bulunduran Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış psikoteknik merkezi olmak ile birlikte Kayseri içerisinde psikoteknik belgesini en hızlı veren kurum olma unvanını da taşımaktadır.

 

PSİKOTEKNİK BELGESİ VEREN YERLER

Psikoteknik belgesi, bireylerin psikolojik ve bedensel durumlarının sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör süpervizörlüğünde gerçekleştirilen 60 dakikalık bir testin akabinde verilen belgedir. Başka bir deyim ile psikoteknik belgesi kişinin bahsi geçen işlere uygun olup olmadığını gösterir. Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından verilebilmektedir.

Psikoteknik belgesi alınırken, sürücülerin güvenli bir şekilde araç kullanmalarına yardımcı olan zihinsel özelliklerine yani; dikkat, hafıza, algılama, muhakeme ve benzer yeteneklerine, psikomotor yetenek ve becerilerine; tepki hızı, el, göz, ayak koordinasyonu ve bunlara benzeyen davranışlarına, kişilik ve alışkanlık tiplerine yani; saldırganlık, risk alma, sorumluluk, öz kontrol, ve benzer davranışlarına bakılmaktadır. Eğer yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise sürücü psikoteknik belgesi alabilmektedir.

Psikoteknik belgesinin en önemli kullanım sebepleri şunlardır.

- Ehliyetin yasal durumlar sebebi ile geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli yetenek ve becerilerin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına dair bir sonuca varılması

- Sürücü olmaya uygun olmayan kişilerin belirlenmesi

- Yaptığı meslek sürücülük olan kişilerin sürücülük açısından uygun olup olmadıklarının anlaşılması

- Yüksek seviyede sürücülük performansı gerektiren alanlarda sürücü seçimi için (ağır vasıta sürücülüğü, yolcu taşımacılığı, uzun yol sürücülüğü gibi)
 

PSİKOTEKNİK BELGESİ KAÇ YIL GEÇERLİ

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı kurumlar tarafından verilebilmektedir. Yaşadığınız il içerisinde bulunan psikotenik belgesi vermeye yetkin kurumlara başvuruda bulunarak psikoteknik belgesi alabilirsiniz. Psikoteknik belgesi almak için sürücüler, yaklaşık 1 saat süren ve sürücü adayının beden ve ruh sağlığının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığının ölçüldüğü bir teste tabi tutulmaktadır. Bu süreç sonunda başarılı olan adaylara psikoteknik belgesi verilmaktedir.

Ticari araç şoförlerinin zaman içerisinde yıpranma ya da bir rahatsızlık geçirme ihtimalleri de göz önüne alınmakta ve bu sebeple tekrarlanması gereken simülatif testler, uluslararası yolcu veya lojistik, yurt içi yolcu veya lojistik taşımacılığı yapan araç sürücülerinin 5 senede bir psikoteknik belgenin yenilemesi zorunlu tutulmaktadır. Geçerlilik süresi dolduktan sonra sürücülüğe devam edebilmek için tekrar psikotenik raporu alınmalıdır.