E–Devlet Onaylı Psikoteknik

E – DEVLET ONAYLI PSİKOTEKNİK

Psikoteknik belgeleri, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren elden verilmek yerine e – devlet üzerinden teslim edilmeye başlandı. Bu uygulamanın sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kurumumuzda 1 saat süren testin sonucunda psikoteknik belgesi almaya hak kazanabilir ve belgenizi e – devlet üzerinden temin edebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın denetimleri sonucunda onaylanan kurumlarca kişinin bedensel ve psikolojik durumunun sürücülük yapmaya elverişli olduğunu ya da olmadığını tespit etmek için psikolog ve simülatör eşliğinde 1 saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirilen test sonucunda alınabilen psikoteknik raporu, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren elden değil, e-Devlet Kapısı üzerinden veriliyor.
Firmamız, Kayseri içerisinde en fazla test ve simülatör makinesini elinde bulunduran Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış psikoteknik merkezi olmak ile birlikte Kayseri içerisinde psikoteknik belgesini en hızlı veren kurum olma unvanını da taşımaktadır.

Psikoteknik belgenizi sorgulamak için e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra e-Rapor sekmesinden psikoteknik belgenizi aratabilirsiniz. Psikoteknik rapor sorgulaması sonucunda eğer e-devlet içerisindeki e-Rapor üzerinde psikoteknik raporunuzu bulamıyorsanız psikoteknik belgesini temin ettiğiniz kuruma giderek durumu anlatıp kuruma danışabilirsiniz.
 

PSİKOTEKNİK RAPORU ONAYLAMA

Psikoteknik raporlarının onaylanması için sürücülerin psikoteknik raporunu aldıktan sonra bu raporu ilçe sağlık müdürlüğüne onaylatması gerekmektedir. Bu onay tamamlanmadığı sürece psikoteknik raporunun üzerinde bir “onay bekliyor” yazısı yer alır. 

Onaylama işlemini tamamlamak için öncelikle ilgili sağlık müdürlüğünün hesabına belli bir meblağda psikoteknik harç bedeli yatırılması gerekiyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra psikoteknik belgeniz ilgili sağlık müdürlüğünün sağlık grup başkanlığı tarafından 3 nüsha halinde onaylanır ve size teslim edilir.
 

2 YIL EHLİYET KAPTIRMA PSİKOTEKNİK

2 yıl ehliyeti kaptırmak, alkollü araç kullanımı için geçerli bir prosedür olarak karşımıza çıkar. Eğer alkollü araç kullanırken yakalandıysanız ve ehliyetinize iki yıllık süre için el konulduysa ehliyetinizi geri almak için psikoteknik kursuna girmeniz gerekmektedir. Bu süreçte bazı şartlar bulunmaktadır.

Yasal mevzuatta belirtilen hallerde ehliyetini kaptıran ya da alkollü araç kullanırken yakalanmaktan dolayı en az üçüncü kez ehliyetini kaptıran sürücüler psikoteknik raporları ile birlikte emniyet müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Bu sürücüler ehliyetlerini ancak bu şekilde geri alabilir.

Karayolları mevzuatının ortaya koyduğu gerekliliklere göre bütün ticari araç sürücüleri (taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, tır şoförü, otobüs şoförü, şirket aracı kullanan şoförler) her beş senede bir psikoteknik testinden geçmeli ve psikoteknik raporunu almak zorundadırlar. Son yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik raporu almak zorunda olan sürücülerin, psikoteknik belgesini bulundurmaması sonucunda psikoteknik belgesi ile ilgili cezai işleme tabii tutulacağı açıklanmıştır.

Psikoteknik raporu artık T. C. Kimlik numarası üzerinden ya da emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi olan polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu sebeple olası bazı denetimlerde adayın kimlik ve ehliyet bilgileri üzerinden psikoteknik belgesine sahip olup olmadığı veya sahte belge sunulmasının önüne geçilmesi açısından bir milat olduğu söylenebilir. Sistem bu sayede psikoteknik belgesinin sahtesiyle gerçeğinin ayrılması sağlamış ve sürücülerin psikoteknik belgesini taşıma zorunluluklarını ortadan kaldırmışlardır. Kısacası bu sistem hızlı ve güvenilir bir denetim olanağı sunmaktadır.